Loading

miercuri, 9 aprilie 2014

PACE IN INIMA TA - Ziua 3

Ziua 3 - Renuntarea la asteptari

Indiferent de cat de mult ne-ar iubi, oamenii ne vor dezamagi intotdeauna atata timp cat vom avea pretentia ca ei sa faca ceea ce ne dorim noi sa faca sau sa urmeze calea pe care noi ne dorim ca acestia sa o urmeze. 

Pentru pacea inimii noastre si pentru armonia vietii noastre, este necesar sa intelegem ca fiecare dintre noi ne avem propriile lectii de invatat. Aceste lectii nu sunt aceleasi pentru toata lumea si, totodata, nu exista doar un singur mod sau o singura cale de a le invata. Fiecare dintre noi este necesar sa aiba libertatea de a-si urma propria cale, pentru ca acea cale ne ofera semnele si experientele cele mai potrivite pentru fiecare dintre noi. Nu toti rezonam cu acelasi lucru si nu pentru toti sunt valabile toate caile. Si mai ales, devenim pregatiti pentru a ne accepta propriile lectii, la momente foarte diferite, in contexte diferite. Acest lucru nu este de condamnat, ci doar de respectat si de inteles.

A pune pe umerii celorlalti propriile noastre asteptari, este drumul sigur spre propria noastra suferinta.Este timpul sa facem pace cu alegerile celorlalti si sa avem increderea ca pentru fiecare dintre noi va veni momentul cel mai potrivit pentru a ne invata, sau mai bine zis, pentru a ne reaminti lectiile pe care le avem de reamintit. 

Uneori este foarte dureros sa privesti cum ceilalti merg pe o cale pe care noi nu o intelegem sau cu care nu suntem de acord. Ne simtim de multe ori nedreptatiti, tradati sau abandonati. Insa acesta este modul mintii noastre egotice de a ne tine in iluzie si in separare. Pe Cei Care Suntem cu Adevarat, nimic nu ne poate dezamagi, trada sau abandona, pentru ca acolo nu exista durere, dualitate sau nedreptate. 

De fiecare data cand ne doare, durerea este resimtita de fapt de cel care poate resimti durerea, acea imagine falsa a ceea ce credem ca suntem, si nu a Ceea Ce Suntem De Fapt. 

A renunta la asteptari cu privire la ce ar trebui sa faca sau sa nu faca ceilalti pentru noi, oferindu-le tuturor libertatea de a-si urma propria cale, chiar daca aceasta este foarte diferita de a noastra, este un mare act de pace interioara, de eliberare atat a noastra, cat si a celuilalt. Faptul ca ceilalti urmeaza un drum diferit nu trebuie sa reprezinte o cale de separare, ci din contra, o oportunitate de a cunoaste si de a trai cu adevarat iubirea neconditionata. 

Cand nu vom mai avea pretentii ca ceilalti sa faca ce vrem noi sa faca si cand nu ne vom mai razvrati impotriva alegerilor celorlalti, cautand in schimb sa-i intelegem si sa le fim aproape indiferent de calea pe care o urmeaza, vom simti o profunda transformare in interiorul inimilor noastre. Vom simti o usurare deplina. O libertate profunda si poate chiar o putere interioara de nedescris. Si nu vorbesc acum despre puterea aceea egotica care cauta atentie si recunoastere, ci o putere divina, care intelege ceea ce este dincolo de aparente. Care este in pace cu tot si cu toate. Care nu pretinde, pentru ca stie ca nu este nimic de pretins. Care nu impune, pentru ca stie ca impunerea nu este o cale a eliberarii. Care nu asteapta nimic de la nimeni, dar care ofera totul. In acel spatiu suntem Acasa. In acel spatiu ne reamintim Cine Suntem cu Adevarat. Acolo, nu exista asteptari, nedreptate, tradare sau greseala. 

Cand vom ajunge sa vedem in fiecare experienta doar ceea ce trebuie sa fie pentru invatarea lectiilor si pentru eliberarea de sub capcana ego-ului, vom cunoaste o pace deplina, o pace care vine din eliberarea de asteptari, de resentimente, de razvratire si de tot ceea ce noi nu suntem, lasand loc ca Ceea Ce Suntem cu Adevarat sa rasara si sa straluceasca prin intermediul nostru.

In renuntarea la ceea ce am astepta ca celalalt sa faca pentru noi, vom descoperi o bucurie cu adevarat autentica ce vine din interior, revarsand asupra noastra Gratia si Intelepciunea Divina. Este pur si simplu sublim sa traiesti in acel spatiu. Spre acesta suntem chemati in fiecare moment. Aceasta Iubire Deplina ne cheama sa o cunoastem in fiecare clipa. Aceasta eliberare ne face cunostinta cu Cine Suntem de Fapt. 

Toate acestea le putem trai cu totii, insa asteptarile, resentimentele, dusmania, manipularea, nu au ce cauta intr-un astfel de loc. In loc sa ne apropie de aceasta traire, ele mai mult ne departeaza. E momentul sa dam drumul tuturor aspectelor ce ne indeparteaza de Adevarul Fiintei Noastre Adevarate. 

E momentul sa ne bucuram de Cine Suntem. 

Cu toata pretuirea a Ceea Ce Esti si cu toata bucuria recunoasterii Mele in Tine,
te imbratisez si Te Vad cu Adevarat! Stiu Cine Esti, pentru ca Suntem La Fel!


Pe maine dimineata, suflet drag!

marți, 8 aprilie 2014

PACE IN INIMA TA - Ziua 2

Ziua 2 - Impaca-te cu toata lumea

Nu putem sa ne regasim si sa ne mentinem pacea inimii noastre atata timp cat noi inca tinem resentimente si ranchiuna unii impotriva altora, iar numai o intelegere deplina a rolului fiecarui om si fiecarei experiente a vietii noastre ne va putea vindeca cu adevarat de toata judecata pe care o purtam celorlalti. 
Este necesar sa intelegem ca suntem cu totii in acest joc al vietii si fiecare dintre noi parcurge aceasta calatorie avand un singur si unic scop: acela de a se redescoperi pe Sine. Acest proces nu este intotdeauna usor si de multe ori scoate la iveala rani adanci nevindecate, reactii inconstiente, stari confuze si poate de multe ori descurajatoare. Ele par nedreptati numai atunci cand luam personal toate aceste experiente.Insa, daca am privi pentru o clipa mai profund decat o facem de obicei, constientizam ca toate acestea ne ajung in cale cu un scop si intotdeauna scopul este acela al vindecarii si al reamintirii a Ceea Ce Suntem Noi cu Adevarat.
Cand realizam acest lucru, vom constientiza ca nu avem de ce sa ne intoarcem impotriva celorlalti si nici de ce sa purtam resentimente, pentru ca fiecare om si fiecare circumstanta in care ne-am gasit unii cu altii, nu au facut decat sa ne faciliteze mediul cel mai potrivit pentru ceea ce era de constientizat si vindecat din fiecare. 
Omul care a nascut in noi anumite reactii sau dureri nu ne este un dusman, ci poate cel mai bun prieten si cel mai mare invatator, deoarece experienta cu acesta ne ofera posibilitatea unei inalte constientizari si eliberari. A ne razvrati impotriva lui nu facem decat sa cream si mai multa durere si separare, neinvatand nici lectia pe care acea experienta a avut-o pentru noi. Cu cat ne razvratim mai mult impotriva a ceea ce traim, cu atat mai multa durere ne cauzam si cu atat mai mult ne indepartam de pacea inimii noastre. Insa, cu cat primim cu mai multa seninatate si cu inima deschisa o experienta, oricat de tulburatoare ar putea aparea ea, fara insa a ne razvrati impotriva vietii sau impotriva celuilalt, atunci ne oferim ocazia sa ne reintoarcem inauntrul fiintei noastre si sa ne facem pace cu tot ceea ce este de facut pace.
Revenind in interiorul nostru de fiecare data o reactie egotica rasare, este cel mai bun mod de a vindeca situatia respectiva si de a crea armonie intre noi si ceilalti. 
A ne impaca cu toata lumea si a cauta intotdeauna o cale a armoniei intre noi, indiferent de circumstantele pe care le-am avut de parcurs impreuna, este modul in care ne oferim sansa reamintirii celor mai importante lectii, privind un pic dincolo de aparentele sub care toate se petrec. 
Dincolo de ceea ce se vede exista o lume in care violenta, durerea si separarea nu exista. In acel loc e liniste si pace. Cand ne reamintim de acel loc, ne reamintim sa nu mai luam atat de personal tot ceea ce se petrece in aceasta viata, ci doar sa vedem mesajul subtil pe care o experienta il are pentru noi. 
Dincolo de carcasutele diferite care ascund diamantul interior, suntem cu totii la fel si suntem cu totii Unul. Reamintindu-ne ca fiecare dintre noi avem de parcurs exact acelasi drum spre Noi Insine, si acest drum nu este intotdeauna usor, atunci ne amintim sa avem mai multa intelegere, blandete, rabdare si compasiune unii cu altii. Ne reamintim ca in procesul eliberarii de suferinta, uneori suferinta poate iesi la iveala in moduri foarte dureroase pentru toti cei implicati. Dar daca vedem care este rolul acesteia, incetam sa mai luam personal comportamentul celuilalt si sa vedem in fiecare reactie a sa doar o noua ocazie de vindecare si constientizare pentru amandoi. 
Iubirea si intelegerea noastra, a unora fata de altii, poate chiar in momentele in care iubirea si capacitatea noastra de a putea fi intelegatori ne sunt puse la indoiala, atunci ne vom oferi ocazia ca inimile noastre sa fie transformate pe deplin, iar pacea si intelegerea spirituala sa ni se reveleze instantaneu.
Sugestia de astazi este sa incepi sa te impaci cu toata lumea, chiar si cu persoanele care consideri ca ti-au facut cel mai mare rau. Ofera-ti cateva clipe de introspectie si decide sa vezi dintr-o alta perspectiva experienta pe care ati avut-o impreuna. Renunta sa mai ramai in postura de victima si decide sa privesti care este mesajul pe care acea situatie a avut sa ti-l ofere si priveste cu iubire si blandete persoana implicata in situatia data. Empatizeaza putin cu ea si incearca sa intelegi de unde privea ea lumea in acel moment si care erau zbaterile ei interioare. Nu incerca sa gasesti vinovati pentru ceea ce s-a intamplat, ci doar fii dispus/a sa vezi lectiile pe care fiecare dintre voi le-ati avut de reamintit prin intermediul experientei respective. Si fa tot acest proces cu inima deschisa si cu multa iubire, fara judecata si fara vinovatie. 
Decide sa gasesti o cale a armoniei intre tine si toata lumea care ti-a provocat vreodata o durere atat de mare, incat inima ta acum e impietrita. Topeste aceste bariere prin iubire si fa pace cu toata lumea. Binecuvanteaza-i pe toti cei care ti-au trecut pragul vietii tale si doreste-le tot bine din lume. 
E momentul sa faci pace. 
E momentul sa dai drumul tuturor resentimentelor si judecatilor.
E momentul sa-ti vindeci inima si sa renunti la vinovatia pe care ai pus-o deasupra celorlalti.
Acum e momentul sa faci toate acestea. 
Nu mai lasa sa treaca nicio clipa in care sa fii suparat/a pe cineva. Nu aceasta este calea spre pacea inimii noastre. Supararea si razvratirea nu reprezinta solutii pentru armonia dintre noi. E momentul sa fim dispusi sa ne privim cu iubire si cu intelegere unii pe altii si sa ne stam aproape.
Nu uita: suntem cu totii in acelasi joc. 
Ai rabdare si iubire pentru omul care se zbate acum in suferinta, asa cum si tu ai nevoie la randul tau de aceeasi iubire si rabdare din partea celorlalti atunci cand tu insuti te zbati in suferinta. Suntem cu totii frati si surori. Intregul Univers ne e casa si familie. E momentul sa ne comportam ca atare.
Pace tie, suflet drag!

Ne reauzim maine dimineata.

luni, 7 aprilie 2014

PACE IN INIMA TA - Ziua 1

Ziua 1 - Pacea lui Dumnezeu

"Asez pacea lui Dumnezeu in inima ta ...."
- Curs in Miracole

Ne este tulburata fiinta numai atunci cand suntem departe de Dumnezeu. Putem simti durere numai atunci cand teama traieste prin noi. Suntem infricosati doar atunci cand am pierdut pentru moment conexiunea cu Cine Suntem. 
Tulburarea, teama, ingrijorarea, durerea, toate acestea sunt inexistente atunci cand ne aflam in pacea lui Dumnezeu. Pentru prea mult timp ne-a fost indreptata privirea spre afara, si in acest mod ochii ne-au fost patati, iar privirea distorsionata. 
Nimic din ceea ce este in afara noastra nu ne poate aduce vreodata pacea adevarata, pentru ca tot ceea ce este in afara se schimba. Iar ceea ce se schimba nu poate fi controlat. Dar exista in adancul fiecaruia dintre noi o pace desavarsita, care ramane desavarsita si neschimbata, in ciuda tuturor experientelor exterioare. Aceea este pacea lui Dumnezeu, iar cand am cunoscut aceasta pace, atunci am cunoscut de fapt Cine Suntem Noi cu Adevarat.
In linistea ei ne odihnim cu totii si doar in prezenta ei privirea ne este vindecata si Fiinta revelata. Nu exista separare in pacea lui Dumnezeu, pentru ca in acel loc suntem cu totii unul. Acolo razbunarea dispare, lasand loc armoniei. Acolo minciunea dispare, lasand loc Adevarului. Acolo durerea se topeste, lasand loc constientizari profunde a iubirii. Exista in inima fiecaruia dintre noi un spatiu atat de profund, atat de linistit si sacru, in a carui prezenta transcendem orice iluzie a separarii si a durerii, iar acest spatiu poate fi gasit de catre fiecare. 
Simt acum sa-ti fac o invitatie. Opreste-te pentru o clipa. Opreste-te cu adevarat si respira profund, chiar acum, chiar aici. Iar in procesul respiratiei, simte cum lasi sa plece de la tine orice ingrijorare, orice neputinta, orice dorinta de razvratire si simte cum te afunzi din ce in ce mai adanc in pacea inimii tale. Simte cum se face liniste si cum totul se aseaza in cel mai armonios mod. Simte cum mintea ta se odihneste, iar inima ta se deschide si se vindeca. Imagineaza-ti efectiv cum TE ASEZI in pacea cea mai deplina a inimii tale.Ramai acolo pentru cateva clipe si ofera-ti oportunitatea sa simti cum inima ta se linisteste complet si pacea devine o adevarata realitate.
Da-ti voie sa simti cum te transforma cunoasterea acestei paci si cata intelepciune iti aduce.Constientizeaza Adevarul ei si realizeaza ineficienta atacului si a razvratirii. Da-ti voie sa Te regasesti cu adevarat in trairea acestei paci si sa te reintorci la ea de fiecare data cand ti-e teama. 
Pacea lui Dumnezeu este pacea care iti transforma fiinta, care iti alunga toate temerile, care iti reda Vederea si care iti face cunostinta cu Iubirea. Aceasta pace este desavarsita si deplina si iti este oricand la dispozitie.
Cand simti ca pierzi conexiunea cu Cine Esti Tu cu Adevarat, poti face doar atat: 
·         opreste-te pentru o clipa;
·         inchide ochii si respira profund;
·         pune-ti o mana in dreptul inimii si simte cum te asezi in pacea cea mai deplina a inimii tale;
·         ramai acolo atata timp cat este necesar, pentru ca reamintirea sa aiba loc.
In aceasta pace sa te odihnesti astazi. Fie ca toate temerile tale sa fie eliberate, fie ca toate ranile tale sa fie vindecate, iar Lumina A Ceea ce Esti cu Adevarat sa-ti lumineze drumul. 
Fii binecuvantat, suflet drag!
Ne reauzim maine dimineata.


Cu toata pretuirea,

duminică, 6 aprilie 2014

PACE IN INIMA TA de Tania Tita

PACE IN INIMA TA

Tania Tita




1.Ziua 1 - Pacea lui Dumnezeu

2.Ziua 2 - Impaca-te cu toata lumea

3.Ziua 3 - Renuntarea la asteptari

4.Ziua 4 - Elibereaza viitorul

5.Ziua 5 - Raspunde cu Iubire

6.Ziua 6 - Lasa lacrimile sa curga


7.Ziua 7 - Adaptarea la schimbare

luni, 30 aprilie 2012

duminică, 29 aprilie 2012

Maxima zilei - 29.04.2012

            Raul nu este altceva decat neascultare fata de Dumnezeu. (Sf. Ioan Gura de Aur)

sâmbătă, 28 aprilie 2012

Maxima zilei - 28.04.2012

            Moartea este singurul lucru , in zilele noastre, caruia nu-i poti supravietui. (Oscar Wilde)
Catalog Bloguri